Youthair Ürün Görseli

Kalıcı ya da Geçici Onarım mı?

Gerçekten kalıcı mı?

Kısacası, hayır. Lazer epilasyon, yeni tüylerin büyümesini durdurmak için kıl folliküllerini ısıtarak çalışır. Bu, saç folliküllerini uzun süre durgunluk halindedir – tıraş ve mumlama ile olduğundan çok daha uzun süre. Tüyler geri döndüğünde, daha hafif, daha ince ve daha az sayıda olacaklar.

Prosedür genellikle “kalıcı” epilasyon biçimi olarak lanse edilmesine rağmen, lazer tedavisi belirli bir bölgedeki istenmeyen tüy sayısını azaltır . İstenmeyen tüylerden tamamen kurtulamaz.

Göre Mayo Clinic, bu epilasyon seçeneği açık ten tonları ve koyu saçlı insanlarda iyi çalışır eğilimindedir. Ayrıca, en iyi sonuçları elde etmek için Amerikan Dermatoloji Birliği (AAD), sertifikalı bir dermatologun prosedürü uygulamasını önerir.

Lazer epilasyon nasıl çalışır?

Lazer terapisi yüksek ısı lazer ışınlarını hafif bir radyasyon şekli olarak kullanır. İşlem sırasında bu lazer ışınları ısınır ve saç foliküllerine zarar verir.

Saç kökleriniz cildin hemen altında bulunur. Yeni saç telleri üretmekle sorumludurlar. Folikül yok edilirse, saç üretimi geçici olarak devre dışı bırakılır.

Buna karşılık, cımbız, tıraş ve mumlama yüzeyi saçları kaldırır. Bu yöntemler saç üreten follikülleri hedeflemez.

AAD lazer epilasyon için uygun olarak aşağıdaki alanları gördüğü:

 • göğüs
 • geri
 • omuzlar
 • boyun
 • bikini hattı
 • yüz (göz bölgesi hariç)

Bu saç çıkarma biçimi, açık ten tonlarında daha koyu renk saç rengiyle en iyi sonucu verir. Bunun nedeni, lazerler saç melanini (renk) hedeflemektir. Bazı kıllar çıkartılmasa bile, renklerinin hafifletilmesi ciltteki saç görünümünü azaltabilir.

Saçlarınızın bir kısmı, ilk tedavi oturumunuzdan birkaç gün sonra da dökülebilir.

Genel olarak, lazer epilasyon nispeten hızlı bir işlemdir. Üst dudak gibi daha küçük alanlar yalnızca birkaç dakika alabilir. Sırt veya göğüs gibi daha geniş epilasyon alanları bir saat veya daha uzun sürebilir.

Dermatoloğunuz topikal bir ağrı giderici jel (anestetik) uygularsa, bir saat kadar ofiste kalmayı umabilirsiniz.

Yüksek lazerle epilasyon oranına rağmen, saç follikülleri sonunda düzelir. Bu, yeni saç üretimine yol açar. Mümkün olan en iyi sonuçların elde edilmesi için, birden fazla tedavi seansı geçmeniz gerekecektir.

Neden takip oturumları gerekiyor?

Lazer epilasyon işlemlerinden en iyi şekilde yararlanmak için takip muameleleri gereklidir. Bakım lazerinin tam sayısı, bireysel olarak değişir. Göre Mayo Clinic, çoğu insan dört ve altı lazer terapi seansları arasında gerekir.

Ayrıca bunları her altı haftaya kadar boşaltmanız gerekir – bu, tam tedavi döngüsünün dokuz aya kadar sürebileceği anlamına gelir.

Her oturumdan sonra, muhtemelen daha az tüy göreceksiniz. Kalan veya yenilenen saçlar hem doku hem de renk açısından daha hafif olacaktır. AAD , ilk seansından sonra kılların sayısının yüzde 10 ila 25 oranında azalacağını tahmin ediyor . Daha sonra azalma oranı artar, ancak değişecektir.

Ek olarak, en iyi sonuç için, ara sıra bakım oturumlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu, saç foliküllerinin yeniden oluşmamasına yardımcı olur. Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, tam bir başlangıç ​​lazer tedavisinden sonra yılda bir veya iki kez bir bakım oturumuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Her oturumun zaman çizelgesi ilk lazer epilasyon tedavinizle aynıdır. Genel olarak, zamanlama tedavi alanına bağlıdır. Bakım oturumlarınız sırasında yalnızca birkaç küçük alana dokunuyorsanız, randevunuz daha kısa olabilir.

Alt çizgi

Lazer epilasyon tam olarak kalıcı olmasa da, uzun bir süre saç büyümesini yavaşlatmak için halen en iyi seçeneklerden biridir. Bir dermatologla tartışabileceğiniz diğer uzun vadeli epilasyon seçenekleri arasında elektroliz ve iğne epilatörleri bulunur.

Yine de gerçekten kalıcı olmayan tıbbi işlemlerin masrafıyla uğraşmak istemiyorsanız, çok sayıda evde epilasyon seçenekleri bulunmaktadır.

Dermatologunuzla şu konularda konuşun:

 • cımbız epilatörleri
 • mumlama veya şekerleme
 • threading
 • Doğru tıraş teknikleri

Lazer saç bakımı tedavisinin minyatür versiyonları piyasada ev kullanımı için mevcuttur, ancak güvenlik ve etkinlikleri net değildir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi tıbbi cihazlar gibi evde lazer saç tedavileri düzenleyen değil, bu yüzden gibi test edilmemiştir. Lazer epilasyon işlemini uzmana bırakmak en iyisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (1 )

 • Caner Y*
 • düzenli olarak kullanınca kalıcı etki bırakıyor, bende sürekli alım yapmaya devam ediyorum tabi kii